Saturday, 9 February 2008

Healthy body, Clean car

I just recently started really making an effort to get into shape. I joined a gym, I'm going almost every day, and I'm really working on eating healthily. It's been about two weeks since I joined the gym, and I'm already feeling tons better - waking up easier and happier in the morning, and my muscles are beefing while my gut is shrinking. It's great! I'm a total convert. Hopefully I can keep it up, though... my track record is less than spectacular...

Anyway, it's so funny, outside the gym there are always a ton of guys wanting to wash your car. As soon as you drive along the road, they're waving you over, brandishing buckets and soap. The guard in the parking lot is even in on it, I think - there's always one dude who's washing cars IN the parking lot, and the guard helps him to get customers. Finally, my car was filthy, so I got it washed the other day, and it looks sparkling now. But it was never dirty before I joined the gym, and I can't help but think that these washing dudes wait until no one is looking and throw dirt on your car so that next time you'll want it washed...

3 comments:

jamie said...

What are you doing at the gym, exactly? Running in place? Lifting heavy things over your head?

And maybe you ought to just leave your car dirty, since maybe that will help prevent it from getting stolen.

Alex said...

Dude, don't worry - no one's going to mistake the Midge for a sweet ride, no matter how clean. And my theory is getting more and more evidence - the damn car is already filthy again!

And I'm doin' all KINDS of exercise at the gym - lifting weights, running, cycling, stepping, ellipticalling, and eating health-appropriate foods like cottage cheese 'n shit (TM).

Anonymous said...

Všimol som si v mnohých hoci nie všetci môžu mať zachytil zmysel niektorých správ v podobe poštou alebo nálady, ktoré sa zdajú byť trochu času na Facebooku. To je čisto komerčná prevádzka v detinate viralizzare (používať termín drahý marketing)? Pravdepodobne je to marketingových operácií Family G, ktoré hrajú kľúčovú úlohu z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete: zvedavosť.

Skutočnosť, alebo prevádzku on-line marketingu? V prípade posledne, pretože sme presvedčení, po určitú dobu, je logické, že funguje len čiastočne. FamilyG Ťažké narušenia a jasné, že Facebook má v posledných mesiacoch, od sociálnych sietí navrhnutý tak, aby každý mohol mať stránke venovanej svoje kontakty, prezentácie nesporné, že reláciu o Family G ich život bez omeškania, do víru reality hoden klasickej show, iste contribusice tak, že niektoré operácie trvať dlhšie ako iní pešo.

Family G je len to, že je on-line komunikáciu aj mlčania, momenty konfrontácia zaujímavý príspevok čítať, pretože oni môžu skutočne obohatiť a ochudobniť nás. Na dosiahnutie tohto cieľa vznešené, Family G sme mysleli na nejakú dobu blog, teraz blízko k zabudnutia a zabudnutia, ale vydláždil cestu pre obsah ako menej atraktívne.

Ale teraz sa zdá všetko podriadiť sa dominantné myšlienka Family G, čo nie je vždy, ak vôbec sa oženil nejpravdivější princípy on-line FamilyG komunikácie, ktorej cieľom je priniesť otázky týkajúce sa aktuálneho diania, svet je spoločensko-politickej, zábava siete, trendy v sieti. A ďalej uvažovať o možnostiach z marketingu cez Facebook, čo považujeme za veľmi málo, dostanete video s nejakou cennou.